Trudna przeszłość może zablokować inwestycje
None
To, że miejscowy plan zezwala na budowę pawilonów handlowych to za mało, aby budować. Działki nie mogą być dawnym cmentarzem.
Renata Krupa-Dąbrowska
Spółka z o. o., chciała wybudować trzy budynki handlowo-usługowe z parkingiem. Okazało się, że nie może. Wojewódzki konserwator zabytków odmówił wydania zgody. Twierdził, że na części nieruchomości znajdował się cmentarz żydowski.
Zakaz budowy
Wojewódzki konserwator wyjaśnił, że inwestor nie przedstawił materiału dowodowego w postaci wyników badań archeologicznych lub georadarowych), które podważałyby jego ustalenia. Okazało się bowiem, że zlecił wykonanie badań weryfikacyjno-sondażowych. Nie wykluczały one istnienia w tym miejscu szczątków ludzkich. Po za tym na terenie cmentarza dokonywano w latach 1942–1943 zbrodni wojennych.
Wojewódzki konserwator zabytków zwrócił uwagę, że inwestycja nie została zaopiniowana przez żydowski związek wyznaniowy. Podkreślono również, że prowadzenie wszelkich prac ziemnych na terenie, na którym funkcjonował cmentarz jest niezgodne z religią i tradycją żydowską.
Nie miał dla niego znaczenia fakt, że na działce w latach 60. XX wieku na tym terenie funkcjonowało państwowe przedsiębiorstwo budowlane.
Tu handlu nie powinno być
Firma broniła się, że nieruchomość objęta jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta